Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krokowej informuje, że dnia 15 czerwca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry Start”, w związku z czym od dnia 1 lipca br., realizacją programu „Dobry Start” będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Składanie wniosków będzie odbywać się tylko w formie elektronicznej.
Wszelkie pytania dotyczące zasad przyznawania świadczenia oraz składania wniosków należy kierować do ZUS.
Wszyscy rodzice od 1 lipca mogą, tak jak w ubiegłych latach, składać wnioski online:
Wnioski należy składać do 30 listopada.

Zmiany w świadczeniu „Dobry start”
Od 1 lipca można składać online wnioski o świadczenie „Dobry start”. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie rozszerzające krąg osób uprawnionych do świadczenia o uczniów szkół dla dorosłych i policealnych. Zmiany będą obowiązywać już od sierpnia 2019r.
W tym roku, podobnie jak w roku poprzednim, rodzice i opiekunowie dzieci uczących się do 20 r. życia (w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24 r. życia) mogą składać wnioski o świadczenie na wyprawkę szkolną od 1 lipca drogą elektroniczną (za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia, a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną.
W przyjętym przez Radę Ministrów rozporządzeniu w sprawie zmian w programie „Dobry start” chodzi przede wszystkim o objęcie świadczeniem również uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych.
Objęci świadczeniem zostaną wszyscy uczniowie, bez względu na typ szkoły. Nie przewidziano natomiast żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które przysługuje świadczenie. Wciąż granicą będzie 20. rok życia oraz 24. w przypadku dziecka niepełnosprawnego.
Uwaga, wnioski o świadczenie „Dobry start” na ten rok szkolny dla uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych, składane będą tylko drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub drogą pocztową).
Rozporządzenie wprowadza także możliwość ubiegania się o świadczenie za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie wnioski o tzw. wyprawkę szkolną, obok drogi tradycyjnej, można składać drogą elektroniczną przez kanał bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia.
Zmiany wejdą w życie od 1 sierpnia 2019 r.
Wniosek o świadczenie dobry start – obowiązujący od 1 sierpnia 2019 r.:
Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.
Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku w wysokości 300 zł na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia lub dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole do ukończenia przez nie 24 roku życia.
Świadczenie „Dobry Start” przysługuje niezależnie od posiadanego dochodu.
Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” –można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny www.empatia.mrpips.gov.pl (w przypadku problemów z otwarciem strony, kliknij zaawansowane -> otwórz stronę) oraz przez bankowość elektroniczną i PUE ZUS a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową) w tut. ośrodku przy ul. Wejherowskiej 3 w Krokowej.
Wniosek składa mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka.
W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada. Wnioski złożone po 30 listopada będą pozostawione bez rozpatrzenia.
W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny świadczenie 300+ otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych od 1 września Ośrodek, będzie miał maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami na rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.
Na świadczenie „Dobry start” nie będą wydawane decyzje administracyjne – będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.
Świadczenie 300+ nie przysługuje
- na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.
- jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.